Co se dá zaslechnout v strážnické dolině

Jak milovníci krásné lidové písně vědí, zaspala zde nevěsta, kterou musela budit její mamka a hned jí rozkázala podojit krávy. Dnešní nevěsty mají, pokud je mi známo, jiné starosti a málokterá je hrdou vlastnicí mléčného skotu… Nechme ale tentokrát potěšit místním hudebním folklórem někoho jiného a zaposlouchejme se do odlišných tónů, které mohou oslovit návštěvníka z různých částí naší krásné země.
hudebně obrazová fantazie
Třeba do tónů klasického blues. Mezinárodní (moravsko-slovenská) formace, říkající si dle iniciál svého frontmana WB band, umí rozehřát posluchače opravdu kvalitní muzikou. Přesvědčit se o tom můžete nejen ve zdejším regionu. Kapela se pro bluesové fajnšmekry stala viditelnou v národním měřítku a nechme se překvapit, co bude dál. Její sound je velmi zajímavý, členové mají v krvi hardrockovou minulost, což dodává zvuku dostatek šťávy. Výborně zvládnuté nástroje včetně vokálů jsou potenciálem pro další úspěšné působení a to nejen na domácí scéně.
Máte rádi med? Jistě tedy máte rádi i včeličky. Ty strážnické si říkají Fčeličky a věnují se lidové hudbě.
tělo kytary
Lidové, ale troufám si říct, že pro drtivou většinu jejich náhodných nebo nových nepoučených posluchačů zcela neznámé, jejich repertoár tvoří severské, konkrétně finské, švédské a norské písničky v originálním znění. Původně dětské těleso tvoří mladé členky a členové, někteří z nich ještě ani nepostoupili z obecné školy do měšťanky, některé fčeličky se v souboru medem promlsali až přes dvě desítky svého věku. Díky své originalitě mají za sebou mnohá vystoupení i mimo region a poslechnout si je můžete i na hudebních nosičích.
Venkov a modrá tráva. Když otrocky přeložíme do češtiny názvy hudebních stylů pocházejících ze země za velikou louží, zní to poněkud rozpačitě. Naprosto sebevědomě a profesionálně zní strážnická country a bluegrassová parta Mecháči, která své příznivce baví a roztancovává více než čtyřicet let. To je jistě úctyhodná doba, která svědčí o oblíbenosti souboru ve zdejším regionu. Repertoár tvoří vlastní tvorba doplněná časem prověřenými převzatými skladbami.
Matadorem a stálicí na strážnické rockové scéně je kapela Ferrum, s datem vzniku na začátku osmdesátých let minulého století. Má za sebou dvě cédéčka, z toho jedno remasterované, věnuje se vlastní tvorbě a převzatým věcem. V současnosti střídá dvě sestavy, rockovou s mužským vokálem a popovou, „plesovou“ se dvěma zpěvačkami. Tato „rozpolcenost“ umožňuje oslovit příznivce různých generací a hudebních stylů, což se kapele dobře daří a zaslouženě se hřeje na výsluní přízně.
Strážnický hudební výlet zakončíme s rockovou kapelou FO3. Fotři jsou v nejlepším věku, stále plni sil, ale již dostatečně poučeni a obroušeni zkušenostmi z veřejného vystupování. Repertoár tvoří osvědčené převzaté pecky a chcete-li se dobře pobavit na taneční zábavě nebo podobné radostné události, vyhledejte místní kulturní kalendář. Hezkou zábavu!