Ocet v každé domácnosti


Ocet je v každé vítaným pomocníkem. Neuplatňuje se však vždy pouze při přípravě pokrmů, ale také při úklidu. Ocet je vlastně osmiprocentním vodným roztokem kyseliny octové, takže v domácnosti leccos dokáže. Existuje několik neotřelých způsobů využití octa.
sůl a pepř na stole
1.       Ucpané umývadlo
Pokud se vám ucpe umývadlo, anebo dřez, využijte k odstranění právě ocet společně se sodou. Nejprve je třeba do odtoku nasypat polovinu šálku jedlé sody a následně další polovinu šálku octa. Jakmile přestane tato směs pěnit, vypláchněte umývadlo, nebo dřez horkou vodou.

2.       Obtížný hmyz
Jestliže máte v domácnosti mravence, anebo se vám doma objevily otravné vinné mušky, tak si vezměte na pomoc ocet. Nejprve jej nalijte do sklenice a zakryjte vršek sklenice potravinovou fólií. Následně ostrým předmětem utvořte do potravinové fólie několik dírek. Vinné mušky se do této pasti snadno chytí.

3.       Náhradní žehlička
Chcete-li uhladit pokrčené oblečení, připravte si roztok z jednoho dílu octa a tří dílů vody. Tímto octovým roztokem potom pokropte pokrčené oblečení a ponechte po dobu několika minut působit. Vaše oblečení pak bude bez záhybů.

4.       Na dlažbu
Dlažba z pálené hlíny je velmi oblíbená, ale také velice choulostivá a náročná na údržbu. Pokud je velmi zašpiněna, nejprve ji vytřete běžným způsobem, a potom přetřete roztokem vody s jednou sklenicí octa. Dlaždice budou zase jako nové.

5.       Skvrny na koberci
Jestliže chcete odstranit skvrny z koberce, použijte tento roztok, kdy smícháte dvě lžíce soli v polovině šálku octa, anebo vmíchejte do vody lžíci octa a lžíci kukuřičného škrobu.
skleněné karafy
6.       Dřevěné obložení
Zašlé dřevěné obložení v domácnosti oživíte roztokem z poloviny litru teplé vody, čtyřmi lžícemi bílého, nebo jablečného octa a dvěma lžícemi olivového oleje. Tento roztok do dřevěného obložení vetřete a přeleštěte.