Svatební šaty a čas

V dnešní době je možno obléknout mnoho modelů – typičtějších, tradičních, moderních až po ty absolutně netypické a nové. Záleží na místě konání svatby či Vašem vlastním vkusu a stylu. Jak se takový styl měnil v průběhu let?
nevěsta s náhrdelníkem
Bílá, bílá, bílá, bílá – komu by se nelíbila?
Bílá zůstává řadu let tradiční barvou svatebních šatů nevěsty. Nejprve měla být znamením čistoty a neposkvrněnosti i panenství. Dnes je stejně typická jako předtím. Není ale zdaleka jedinou barvou, kterou lze v obchodech sehnat. Hned dalšími nejčastějšími barvami jsou pastelové, – konkrétně modrá, růžová, lososová či světlounce žlutá – ale pokud byste si myslela, že budete jedna z mála v např. sytě červené, mýlila byste se. Svatební šaty mohou být krvavě rudé, oranžové, jejich sukně může být kytičkovaná či duhová. A každý z těchto modelů má své vlastní kouzlo i atmosféru.
kytice nevěsty
Střih
Jaký střih byl kdy preferovaný? Na začátku dvacátého století byste pravděpodobně oblékla dlouhé krajkové šaty, dlouhé bílé rukavice a vlasy byste si svázala dlouhým bílým závojem. Kolem dvacátých let tohoto století byste si mohla nechat ty samé šaty, jen by bylo dobré zkrátit délku sukně těsně pod kolena. V dalších desetiletích byste přidala k nadýchanému závoji věneček, korunku či klobouček. Sukně šatů se také znatelně rozšířily, aby zvýraznily ženskou postavu. Celkově byl ale jejich střih jednoduchý a něžný. Změnu pak přinesla osmdesátá léta – tehdy byste pravděpodobně sháněla šaty s nabíranou sukní, nabíranými rukávy a výrazné šperky a ozdoby. Tyto šaty by Vám ale vystačily jen na krátkou sezonu – v devadesátých letech se šaty vrátily zpět hlavně k jednodušším střihům.
Dnes můžete naplno projevit svoji kreativitu, neboť čím dál tím více nevěst vsází na čím dál tím více originální looky. Pokud byste vůbec nechtěla šaty, není problém. Můžete si vybrat kostým, overal či sukni s topem odhalujícím břicho.
Osobité kreace
Ještě několik varování. Věřte nebo ne, pokud hledáte originalitu a chcete být první nevěstou, která ten či onen doplněk vyzkouší a oblékne na svatbu, nezkoušejte: závoj z obručí, namalovaný zvířecí obličej místo make-upu, květinové plavky, sukni z nafukovacích balonků, šaty s průstřihem na břiše v těhotenství, vánoční lucerničky na sukni, šaty s kostičkami lega a ani šaty z dětských plen. Ani v jednom z těchto modelů byste si nemohla přisvojit prvenství. Fotografie takových nevěst, které některý z těchto prvků oblékly, jsou dokonce velmi snadno dohledatelné na internetu. Pokud tedy chcete dobýt prvenství, budete muset ještě chvíli přemýšlet!