Vyzrajte nad vysokými teplotami

Jistě to znáte také, horké letní dny mohou být velmi únavné a vyčerpávající. Vysoké teploty a dusný, nedýchatelný vzduch člověka pronásleduje prakticky všude, neschováte se před ním ani za zdmi vašeho domu. Sluneční paprsky se s nebývalou sílou opírají do oken a mnohdy nepomohou ani stáhnuté rolety, či žaluzie. Rovněž je zcela nesmyslná nějaká snaha o větrání a rozproudění těžkého vzduchu v místnostech. Právě v takových chvílích je nejvyšší čas zamyslet se nad účinnou klimatizací obytného prostoru.
mokrá silnice.jpg 
Vyplatí se uvažovat především o pořízení tepelného čerpadla, které funguje na jednoduchém principu přenosu tepla a energie z jednoho místa na druhé, v tomto případě tedy z chladnějšího do teplejšího. Jedná se o velmi efektivní a ekologický způsob označovaný též jako přírodní chlazení, jelikož dochází k chlazení prostřednictvím přirozené okolní teploty. Nelze opomíjet ani celkovou nenáročnost obsluhy, dlouhou životnost výrobku a minimální nutnost údržby.
venkovní teploměr.jpg 
Rozlišujeme několik druhů čerpadel:
 
·         VZDUCH – VZDUCH
·         VZDUCH – VODA
·         ZEMĚ – VODA
 
První uvedený typ užívá chlazení vnitřních prostor prostřednictvím venkovního vzduchu. Může rovněž nabídnout doplňující funkce jako je vyčištění vzduchu od alergenů a bakterií, dále jeho ionizování, či odvlhčení. Výhodou může být nižší pořizovací cena.
 
Druhý zmiňovaný model tepelného čerpadla také pracuje se vzduchem venku, přičemž je nejefektivnějším řešením pro majitele rodinných domů bez rozsáhlejšího pozemku, což je nezbytný požadavek pro čerpadla využívající kolektory plošného typu. Vyznačují se velmi rychlou a jednoduchou instalací. Nevýhodou může být o něco vyšší hlučnost.
 
Poslední z jmenovaných prototypů vyžaduje zmiňovaný pozemek dostatečné rozlohy, může však zajistit bezhlučnost a absenci údržby. Zároveň spotřebuje až o 1/3 méně elektrické energie než dva zbývající modely tepelných čerpadel.
 

Nejen chlazení

 
Neopomíjitelnou výhodu tepelných čerpadel je ten fakt, že naopak během mrazivých zimních dnů se postarají o vytápění, přičemž celá věc opět stojí na dobře známém a osvědčeném principu přenosu. Jde tak o skutečně výhodnou investici, která se vám brzy, během pár let, vrátí. Obvykle jsou čerpadla navíc dotována státem.