Co dokáže tvrdá voda

Lidé, kteří žijí v horách, například v Jeseníkách, a čerpají vodu z oblasti Karlovy Studánky pod Pradědem, nemají vůbec tušení, jak obtížné situace mnohdy řeší obyvatelé Středočeského kraje v lokalitě Českého krasu. Poměrně velká část podloží středních Čech je tvořena vápencem a vápník tu v pitné vodě vytváří poměrně bohatou zásobu iontů. Spolu s menším množstvím hořčíku se podílí na tvrdosti vody do takové míry, že v některých místech se jedná o zdroje s velmi tvrdou vodou.

Velmi tvrdá voda nepředstavuje pro lidské zdraví takový problém, pokud ji vyvážíte dostatkem hořčíku, pokud je vápník s hořčíkem v přibližném poměru 2:1, pak se jedná dokonce o optimální stav.

vodovodní baterie

Tvrdost vody má však velký vliv na domácí spotřebiče. Zejména ty, kde se voda zahřívá. A tak se běžně stává, že se vodním kamenem zanáší rychlovarné konvice, kávovary a někdy dokonce i splachovací nádržky na toaletách. Největším úskalím jsou však automatické pračky a bojlery.

voda v umyvadle

Pračky a bojlery

Zatímco pračku lze proti působení vodního kamene ochránit změkčovačem vody, s bojlerem to tak snadné není. Tam se jedná o vodu využitelnou pro sprchování nebo vaření a ta musí zůstat v nezměněné podobě. U bojlerů se vyplácí počítat předem s možnými havarijními stavy a z tohoto důvodu je důležité mít včas zjištěný telefon na havarijní servis instalatéra v Praze.

Instalatér v případě závady na bojleru dorazí i do hodiny a sjedná nápravu v krátké době. V takové situaci můžete být i velmi překvapeni, kdy se ze sedmdesátilitrového bojleru vysype deset kilo vodního kamene. Ten může pochopitelně poškodit topnou spirálu a snížit průtok vody a zároveň zvýšit spotřebu energie na ohřev vody. Nepodceňujte tyto situace a máte-li vhodné dotazy k této problematice, ptejte se svého instalatéra, co by vám poradil, jak dál postupovat, čemu se vyhnout a co naopak provést.