Jak připravovat luštěniny?

Na světě existuje jen velice málo lidí, kteří luštěniny nemají příliš v lásce nebo je dokonce bytostně nenávidí. Luštěniny jsou obvykle chutné, a i kdyby vám jeden druh příliš nevoněl, do jiného se můžete lehce zamilovat. Mezi luštěniny se řadí například čočka, fazole, sója nebo třeba hrách. Všechny tyto typy se běžně konzumují i v našich končinách. Vždyť kdo by u nás neznal hrachovou kaši, čočku s párkem nebo fazolový guláš. Tento druh potravy je navíc oblíben i u vegetariánů a veganů. Luštěniny jim totiž dodávají potřebné látky, které se běžně nacházejí v mase, ale v rostlinném stavu se příliš nevyskytují .

hrách

Zdroj minerálů

Luštěniny také obsahují celou řadu lidskému tělu prospěšných látek v podobě minerálů a vitamínů. S trochou nadsázky se dá říct, že není potřeba jíst prakticky nic jiného. To samozřejmě ale není pravda. Pokud byste neustále jedli jen a pouze luštěniny, brzo byste se dostali do zdravotních problémů. Je nutné je konzumovat minimálně spolu chlebem nebo jiným pečivem vytvořeným z obilovin. Tento tandem spolu tvoří plnohodnotnou bílkovinu, která se běžně vyskytuje v mase. Když k tomu přidáte trochu zeleniny, luštěniny mohou tvořit stěžejní složku vaší stravy.

fazole

Příprava

Než dáte luštěniny vařit, je naprosto nezbytné je předem namočit, ideálně na dvanáct hodin. Snad jedinou výjimku má červená čočka, která se dá vařit hned. Samozřejmostí by také mělo být odstranění různých druhů nečistot, například kamínky. Nechcete-li být po konzumaci luštěnin nadmutí, před vařením sceďte vodu, ve které jste je namáčeli a nalijte novou. Rozhodně se nedoporučuje solení před nebo v průběhu vaření. Mohlo by se totiž stát, že se luštěniny úplně nedovaří. Platí to hlavně o fazolích. Měli byste se vyvarovat při vaření i používání jedlé sody. Ta totiž může luštěninám ubrat nemalé množství minerálů a vitamínů, což by byla velká škoda.