Letničky, ozdoba zahrad

Krásně kvetoucí zahradu může mít každý. Většinou se ale nejedná o trvalky. Není nic krásnějšího, než mít každý rok jinak vypadající zahrádku. Navíc letničky se dají pěstovat v květináčích i truhlících. Navíc to, že se jedná o letničku, neznamená, že se na Vaší zahrádce neobjeví příští rok znovu.
Každá letnička se snadno pěstuje ze semínek. Ty si můžete zakoupit v obchodě. Někteří prodejci prodávají již předpěstované sazeničky, čímž Vám usnadní práci. Vy si už můžete jen užívat krásných květin na své zahradě.
fialové letničky
Pokud chcete, aby letnička udržela svou kvetoucí podobu, je většinou potřeba odstraňovat průběžně odkvetlé květy. Tím ovšem znemožníte rozmnožení rostlinky. Máte tedy na výběr. Buď mít letos stále kvetoucí letničku, nebo mít méně kvetoucí letničku a z ní semínka, ze kterých si můžete příští rok vypěstovat nové sazeničky. Mnohdy se i stane, že nějaký semeník přehlídnete a semínka se sama rozletí po okolí. Další rok se nebudete stíhat divit, kde se tam rostlinky najednou objevily.
Jedna nevýhoda letniček vypěstovaných z posbíraných semínek je, že každým rokem se sazeničky zmenšují a znehodnocují. Takže je občas nutné obnovit jejich sadbu ze zakoupených semen. Letničky lze pěstovat prakticky od jara až do prvních mrazů, kdy bohužel zahynou.
rozkvetlý Hledík
S jakými letničkami se nejčastěji setkáme na zahradách? Většinou se jedná i o květiny, ze kterých je další užitek. Jako je Měsíček lékařský, Afrikán, všemožné petúnie, milionbells a podobné rostliny. Existují druhy, které ozdobí zejména záhonky svou bohatou sazeničkou. V závěsných miskách naleznete různé velkokvěté rostliny, které jsou ovšem převislé. Tím, jak rostou, stále kvetou, kde jen mohou. A tak během pár týdnů máte z malé sazeničky uprostřed květníku velkou převislou květinu plnou květů.
Nemusíte se bát pěstování tohoto druhu rostlin. I když vydrží jen jeden rok, nejsou drahé a hlavně dělají parádu po celou dobu, kdy jsou zasazeny.