Rusko, země neomezených možností

Naši rodiče tam ještě celkem běžně jezdili na montáže, na stáže, i na dovolené. Po revoluci Rusko upadlo trochu v zapomnění a zájem se obrátil více na západ. V poslední době krásy této obrovské země zase objevujeme. Nemůže za své vedení. Žije v ní spousta velmi milých a laskavých lidí, kteří vám jsou ochotni pomoci, když budete v úzkých. Jako všude na světě.

babuška

Nevýhodou cesty do Ruska jsou celní kontroly. Je to takový návrat o několik let zpět, kdy jsme jimi ještě museli procházet všude. Tady bývají důkladné. Cestujete-li autobusem, připravte se na několikahodinovou přestávku na hranicích, otevírání kufrů, vyplňování celních deklarací a tak dále. Nic moc, ale tak nějak to k tomu patří a až to později budete líčit přátelům, určitě se u toho s chutí zasmějete.
Můžete samozřejmě letět, to je výrazně pohodlnější, ale zase z té země neuvidíte tolik. Je mnoho směrů, kterými se v Rusku můžete vydat. Zajímá-li vás příroda, pak pravděpodobně zamíříte na Bajkal. Pozor na romantické představy. Jezero dnes trpí značným znečištěním jak vody, tak svého okolí.

zima

Kdo má raději bohatou ruskou historii a kulturu, zamíří nejspíše do měst. Spíše než Moskvu bych doporučila Petrohrad. Už jen kvůli jeho poloze na řece Něvě. Jsou o opravdu Benátky severu. A nejlépe ho navštivte v období bílých nocí, kdy budete moci celou noc strávit v ulicích a mít pocit, že je den. Můžete pozorovat zvedání mostů a vychutnávat si nezaměnitelnou atmosféru. V Petrohradu můžete klidně strávit týden a budete tam mít stále co dělat. Muzea a kostely, parky a galerie, pevnost a široké bulváry, tržiště, restaurace. Tam si člověk uvědomí, proč jsou rusové tak hrdý národ.

rusko

U Petrohradu můžete také navštívit letní carská sídla Puškino nebo Peterhof. Během války byla sice silně zničena, ale znovu zrekonstruována a zrak vám bude přecházet z té nádhery.