LED halogeny pro pracovní i soukromé účely

Technologie polovodičových LED diod postoupila kupředu mílovými kroky a dnes již běžně lidé využívají velmi výkonných zdrojů, které dokážou zastoupit i nejsilnější dosud známé výrobky – vysokotlaké výbojky. Právě výkonnost většinou rozhoduje o výběru vhodného typu.

osvětlení městské radnice

Značnou roli při výběru hraje výkon

Vlastnosti halogenových reflektorů a jejich nástupců na principu LED diod většina zájemců o tyto technologie dobře zná. Příkon, délka životnosti, barevné podání a technické provedení konstrukce svítidla a krytu, to jsou základní parametry, s nimiž se seznamujeme při výběru hned na počátku, zároveň nás však zajímá, jak silný zdroj pro jaké účely nasadit.
Nízké výkony – efektivita LED diod je mnohem vyšší než u halogenových reflektorů, to se také odráží na nižší spotřebě elektrického proudu. Nejnižší příkon těchto světelných zdrojů v rozmezí 10 – 20 Wattů dokáže zajistit dostatek umělého světla pro běžné osvětlení příjezdové cesty u garáže, terasy, pergoly, části zahrady, přístupového chodníku. Výhodná je i kombinace s pohybovým čidlem vzhledem k tomu, že polovodiče netrpí častým rozsvěcením a zhasínáním.
Střední výkony – střed tvoří LED halogeny ligtpark.cz O příkonu 30 – 50 Wattů, využití nachází převážně jako pracovní zdroje pro stavební a montážní činnosti, nejčastěji jako přenosné se stojanem nebo závěsné. Pro tyto účely jsou dostačující, aniž by bylo nutné využívat jiný přídavný zdroj, a zároveň neoslňují. Představují ekvivalent klasických zdrojů 150 – 300 W.osvětlení muzea
Vysoké výkony –  v rozmezí od 50 do 250 Wattů slouží pro instalaci k osvětlování fasád budov, reklamních ploch (billboardů), historických památek, městských hradeb a menších ploch veřejného prostranství.
Extrémní zdroje – většinou do 500 W nahrazují sodíkové a metalhalogenidové vysokotlaké výbojky na sportovištích, v průmyslových objektech, veřejných prostorách a podél silničních tahů. Prozatím je však stále výhodnější ponechat v těchto prostorách stávající svítidla na principu výbojek vzhledem k zavedené výrobě a nízkým výrobním i provozním nákladům. 

4.5/5 - (4 votes)